مزایای ایزو 14001 برای تجارت شما

 

محرک های متعددی از قبیل کاهش هزینه، بهبود کارایی، مدیریت بهتر ضایعات، حفظ منابع انرژی شرکت ها را ترغیب به اخذ گواهینامه ایزو 14001 می نماید.

آیا دریافت گواهینامه ایزو برای شرکت شما مزیت هایی به همراه دارد؟

 

صرفه جویی زمانی و مالی

وضع قوانین و فرآیندهای زیست محیطی در شرکت شما به افزایش سودآوری آن کمک می کند. چرا؟ زیرا به خاطر تهیه فرآیندها، شما مجبور خواهید بود تمام حوزه هایی را که شرکت شما در آن بیشتر از حد لازم انرژی مصرف می کند شناسایی کنید، همچنین حوزه هایی که شرکت شما در آن ضایعات بیش از حدی را تولید می کند (بدون آنکه این ضایعات بصورت مناسبی معدوم شوند).

با شناسایی این مسائل نه تنها در زمینه مخارج و بیمه شرکت شما صرفه جویی می شود، بلکه باعث بهبود کیفیت خدمات و محصولات شما می گردد (که در کل شرکت را بسیار کارآمدتر می سازد). شرکت شما همچنان همان خدمات را ارائه می دهد اما با مصرف کمتر انرژی و تولید کمتر ضایعات.

 

رقابت

در بازار اقتصادی کنونی اکثر شرکت ها باخت یک قرارداد به رقیب خود را تحمل نمی کنند.

شرکت های بزرگ بطور کلی مسائل زیست محیطی را کاملا جدی می گیرند و امروزه در انتخاب تامین کنندگان خود شدیدا سختگیرانه برخورد می کنند.

جدی گرفتن این مسائل احتمال ارتقای وجهه عمومی شما را افزایش می دهد، و این موفقیت دست مایه ای برای ترویج و تبلیغ شرکت شما می شود.

 

آگاهی قانونی

قانون یکی از معدود مواردی است که یک دستور خاص را برای مدت طولانی مقرر نمی کند، در واقع عوامل مشخصی موجود هستند که روزانه تغییر می کنند. با این حال داشتن گواهینامه ایزو 14001 یعنی شرکت شما با جدید ترین و بروزترین قوانین زیست محیطی منطبق است. همچنین یعنی تمام فرآیندهای شما کاملا قابل ردگیری است، و ممیزی های سالانه نظام مند تر و با استرس کمتری انجام می شوند.

 

ایمنی و روحیه

این نوع از گواهینامه نیازمند ایجاد ارتباط قدرتمند بین کارمندان شرکت است، چون وجود ارتباطات قوی برای تضمین پیاده سازی موفق پروژه ضروری است. امروزه موضوع محیط زیست یکی از مباحثی است که در صدر اولویت مردم قرار دارد. قرار دادن آن در مرکز توجه شرکت می تواند باعث تقویت روحیه کارمندان شود.

همچنین اجرای چنین سیستم مدیریتی به این معنی است که کارمندان شما قادرند مسئولیت بسیار بیشتری را بپذیرند، با برقراری راهکارها شناسایی مشکلات بسیار آسانتر می گردد، کارکنان نیز راحت تر قادر خواهند بود با راهکارهای زیست محیطی مختص به خود کنار آیند.

 

مدیریت

گواهینامه ایزو 14001 پروسه ها و راهکارهایی دارد که باید پیاده سازی شوند، این ها جنبه های خاصی از موضوع مدریت را تسهیل می سازند، و اقدامات لازم به انجام را مشخص می کنند (حتی نحوه انجام آن را در زمانی که به درستی انجام نمی شود روشن می سازند).

با پیروی از راهکارهای تدوین شده، ساختار ارتباط بین کارمندان و مدیریت محکم تر می شود، چون همه چیز به روز نگه داشته شده و نقش افراد واضح تر گردیده.

 

ردپای کربن

ردپای کربن بسیاری از سازمان ها بیش از آن میزانی است که می پندارند. برای مثال سوپرمارکت های بریتانیا مسئول تنها یک درصد از مجموع انتشار گازهای گلخانه ای در این کشور هستند، در حالی که مصرف انرژی در حمل و نقل کالا، بسته بندی و همچنین انرژی مصرفی تامین کنندگان میزان انتشار را بسیار بالا می برد.

تدوین راهکارهایی برای پرداختن به تامین کنندگان و مصرف انرژی می تواند مصرف یک شرکت را از چنین منابعی به صرفه تر و کارآمدتر نماید.